img
img
img
img

Zadzwoń do nas
+48 / 500 815 470
Pon-Pt: 8:00 - 16:00Kolorowe Zalipie, Małopolska ( z cyklu: "trzeba zobaczyć") 9

Znane większości jako „kolorowa wieś” Zalipie zawdzięcza swoją sławę Felicji Curyłowej (1903-1974)- artystce malarce, działaczce społecznej, politycznej i artystycznej. Dzięki stworzonej przez siebie wizji lokalnej twórczości Felicja przyczyniła się do szerokiej promocji spółdzielni przemysłu ludowego interesując tym ludzi nie tylko z Polski, ale i zza granicy. Tworzenie kolorowych wzorów na tkaninach, porcelanach oraz ścianach domostw było wizytówką stowarzyszenia założonego przez malarkę oraz inspiracją dla kolejnych projektów. Fascynacja i kontynuacja tradycji trwa w Zalipiu do dzisiaj, do maleńkiej wsi pod Tarnowem w Małopolsce przyjeżdżają ludzie z całego świata, o czym świadczą wpisy w księdze pamiątkowej w Zagrodzie. Na turystów W Zalipiu czekają m.in.: Zagroda Felicji Curyłowej, na którą składa się dom, obora, stodoła oraz malowana chata z klepiskiem, po drugiej części wsi można oglądać pozostałe „kolorowe” budowle, chaty, a także słynny Dom Malarek w Zalipiu. Obie części dzieli od siebie pewna odległość. Na mnie, oprócz przepięknych malarskich zdobień na domostwach największe wrażenie zrobiła izba w domu Felicji, którą zwiedzić oczywiście polecam. Trzeba przyznać, że klimat i folklor Zalipia nie bez powodu przyczynił się do jego nominacji w konkursie National Geographic: „7 nowych cudów Polski”. To jest coś, czym bezsprzecznie można się chwalić.

Komentarze do wpisu (9)

6 listopada 2017

Uwielbiamy to miejsce. Klimat, tradycja, piękno, historia, nasza piękna Polska!

8 listopada 2017

byłam tam, kolorowo było! nie spodziewałam się, tak wiele kolorowych domostw jest "rozrzuconych" po wsi:) cudnie naprawdę.

13 listopada 2017

cudnie:) ciekawa historia

24 listopada 2017

ale pięknie♥brawo

19 grudnia 2017

Uśmiecham się na tamto wspomnienie pobytu w Zalipiu:) Byłam w zeszłym roku, ciepła historia, wielki talent i silna kobieta. Jak mało trzeba, aby pokolorować świat:)

30 stycznia 2018

ale kolorowo!nie mialam pojecia o istnieniu tego miejsca!

18 kwietnia 2018

daliście mi właśnie inspirację na majówkę, dzięki!

30 maja 2018

Myślałam właśnie gdzie by tu,co by na długi weekend i już wiem! Dzięki!

20 czerwca 2018

Oj tam oj tam malunki jakich wiele;)

img
Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości zawierających informacje handlowe o wyprzedażach, promocjach oraz innych akcjach specjalnych serwisu TRIPTELNIK.PL na podany przeze mnie adres e-mail.
Zapisz się do newslettera, a otrzymasz rabat na zakupy, oraz informacje o nowościach i promocjach
Wszystkie prawa zastrzeżone dla Triptelnik.pl Projekt i realizacja: Maxsote.pl 2015
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl